Už víme, že jóga nám pomáhá snáze a rychleji usnout — podporuje totiž produkci melatoninu — hormonu spánku (viz minulý příspěvek).
Praktikováním jógy však můžeme náš spánek i zkvalitnit a prohloubit, tzn. spát tvrději, během noci se méně budit, ráno se probouzet svěží a odpočatí.
Náš spánek úzce souvisí s naším psychickým stavem. Prožíváme-li náročné období plné strachu, stresu, situace nás nutí neustále uvažovat, tzv. overthinking, vyvolává v nás úzkostní pocity, obavy nebo nemáme chuť cokoliv dělat, cítíme vyčerpání, beznaděj, smutek nebo dokonce podráždění a hněv, pak je i náš spánek narušen. Trvá nám dlouho, než usneme, neustále se převalujeme v posteli, v noci se často budíme, nebo nás snadno probudí okolí a pak zase dlouho usínáme a přemýšlíme. A ráno se budíme vyčerpaní, podráždění a neschopní fungovat.
Existují různé typy jógy — restorativní, jin jóga, Hatha jóga v klidném tempu, které zpomalují náš fyzický systém — snižuje frekvenci dechu is srdce, tím i krevní tlak a hladinu kortizolu. Docjhází tak ke zvyšování průtoku krve do střev a životně důležitých orgánů.
A dokážou také působit i na naši mentální stránku — nervový systém se přepíná ze sympatického (reakce boj nebo útěk) do parasympatického systému — čímž se redukuje stres, napětí a vše výše zmíněné v našem těle. Tyto typy jógy je ideální praktikovat před spaním.
Nicméně i praktikování silové Hatha jógy nebo dynamičtější Vinyasy ráno či během dne pomáhají. Jejich rychlejší tempo uvolňuje hormony přinášející nám dobrý pocit, prožitek radosti a štěstí — dopamin, serotonin, atd. Zapojování svalů pomáhá snížit napětí v těle a redukuje bolest. Nicméně, jóga, ačkoliv je dynamická není žádné šílené kradio. Po celou dobu pracujeme s dechem, který je klidný, dlouhý a díky němu opět přecházíme ze stresového sympatiku do klidového režimu. Naše soustředěna pozornost na pohyby a tělo nenaskýtá prostor pro další myšlenky, a tak si i naše mysl odpočine od starostí a stresu, které ji trápí. Navíc trénujeme naši výdrž a pevnou vůli, které jsou v pro zvládnutí životně náročných situacích velmi důležité.
A v neposlední řadě — studiemi ukazují, že spánek po fyzickém výkonu je hlubší a kvalitnější a i náš kvalitní spánek je má vliv na náš fyzický výkon.
Praktikuješ jógu pravidelně? Jaké změny jsi na sobě pocítil/a Ty? Je Tvůj spánek kvalitnější?