Co je to jin jóga? Čím se tak liší od ostatních typů jógy?
Současná moderní jóga západu má hluboké kořeny ve starobylém východním mysticismu. První střípky jógy, tak jak ji známe dnes, se zrodily v 19.stol., kdy byla mystická východní jóga opepřena o západní gymnastické pohyby. Postupem času a vývoje pak jóga nabrala podobu, která vyhovuje právě západnímu světu. Obsahuje méně mysticismu, více pohybu. Méně meditace a více asán. Méně odpočinku a více aktivity.
A možná právě pro příliš aktivní životní styl mnohých z nás se v posledních letech dostává stále více a více do popředí jin jóga, nebo-li “praxe tiché jemné síly”.
Nabízí totiž způsob, jak nabourat monotónní uspěchaný a stresující režim dne, a poskytuje prostor
pro zastavení se — nejen našeho těla, ale i zpomalení neustále nad něčím přemítající mysli.
“Yoga” v sanskrtu znamená “spojit”.
Napadlo Tě někdy, že žijeme ve světě plném protikladů? Když se řekne sladký, okamžitě se mi vybaví slaný, malý — velký, dlouhý — krátký, bílá — černá, den — noc, slunce — měsíc, rychlý — pomalý a jang — jin.
A právě o tom jóga je — o spojení, nebo-li vyvážení dvou opačných sil jin a jang, která se nachází ve všem, co na světě existuje. V józe se tyto síly jmenují ha a tha (ano, jako ten styl jógy) a taoismus používá označení yin a yang. Co ale tyto dvě odlišné síly představují:
YIN
- tmavý
- studený
- pasivní
- vnitřní
- pomalý
- tlumený
- dolů
- podstata
- hmota
- voda
- tajuplný
- ženský
- měsíc
- země
- noc
YANG
- světlý
- teplý
- aktivní
- vnější
- rychlý
- jasný
- nahoru
- účel
- energie
- oheň
- zřejmý
- mužský
- slunce
- nebe
- den
“Každá z nás má v sobě jin i jang.”
Klasické styly jako Hatha nebo Vinyasa jsou jangové typy
— energizující, velmi aktivní a rychlé, silové a dynamické — a díky nim formujeme svaly, které
tvoří aktivní složku pohybové soustavy.
Naopak jin jóga je velmi jemná, klidná, pasivní a relaxující praxe
— díky ní působíme na vazy, šlachy, fascie, nebo-li pojivové tkáně, které moderní věda považuje za klíčové při rehabilitaci pohybového aparátu a hrají velkou roli při onemocněních vnitřních orgánů.
Možná by sis mohla myslet, že jin jóga je jen dalším módním trendem (jako třeba beer yoga nebo goat yoga) a za pár let si na ni nikdo ani vzpomene. Opak je ale pravdou. jin jóga není mezi ostatními jógovými styly žádným nováčkem. Nicméně, že s popularizací jógy na západě ustoupily jinové praktiky do pozadí. Největším boom jin jógy přišel opět v 90. letech 20. stol., kdy Paul Grilley vytvořil z jinových praktik jeden komplexní samostatný styl.
Jaký má JIN jóga efekt?
- Přináší hluboké uvolnění na fyzické, mentální i emocionální úrovni
- Přináší hlubší propojení s vlastním tělem a pochopení jeho fungování
- Zvyšuje tělesnou i mentální flexibilitu
- Působí jako akupunktura, zlepšuje fungování orgánů
- Snižuje pocit napětí, úzkosti a stres v těle
- Díky ní máme dravější a pružnější vazy a klouby
- Uvolňuje facie v těle a tím i dlouhotrvající emoční bloky
- Uzemňuje, přináší pocit klidu, jistoty do života
- Pomáhá zklidnit mysl, zlepšuje koncentraci
- Rozvíjí schopnost meditovat
- Podporuje a zvyšuje tok energie v těle
- Zlepšuje kvalitu spánku
- Pomáhá pochopit obsah našich snů
- Rozvíjí schopnost lucidně snít
Jin jóga dokáže působit hlouběji nejen v našem těle, a dokonce i na duši.
Vede nás vede prostřednictvím pozorování, uvědomění a přijetí svého tělo,
myšlenek i pocitů sebepoznávání a k osobnímu růstu.
Princip a praxe
Jak už asi tušíš, princip i praxe jin jógy se budou od jangových stylů velmi lišit.
Praktikování jinových pozic je velmi jednoduché a zaměřené především na uvolnění kyčelních kloubů, kolen, pánve a páteře. Abychom se mohli dostat až k hlubokým jinovým vrstvám pohybového systému (klouby, vazy, fasice), zaujímáme pozice po mnohem delší dobu. U začátečníků je to 2-5 min, u pokročilých 10 min a více.
Klíčová je trpělivost. Vydržet v pozici může znamenat výzvu jak pro naše tělo, tak i pro naši mysl. Během pozice se také mohou objevit pocity a emoce, které byly v těle zamčené nebo potlačené. jin jóga nás tak učí nezaujatě pozorovat, přijímat bez jakéhokoliv hodnocení a nechat jít. Delším setrváním v pozici dochází k harmonizaci proudění energie čchi v těle.
Každá pozice má dvě fáze. Během té první zaujímáme pozici, kdy je důležité uvolnit veškeré napětí ve svalech a spojit se s dechem. Hledáme hranici těla, kam až se dostaneme. Cítíme intenzivní protažení v těle, ne však bolest. V tomto momentě je velmi důležité vnímat své tělo a signály. Nikdy bychom neměli ignorovat bolest, mravenčení nebo brnění (mohou znamenat dotek kosti na kost nebo dráždění nervu, ani v jednom z případů to není pro nás prospěšné).
Druhou fází je nehybnost, kdy ustane veškerý pohyb a vypneme svaly. Umožníme si tak dostat se do hlubokých jinových vrstev a setrváváme v pozici nadále nehybně.
Cílem je během každé asány zaměřit svoji pozornost na své tělo, dech a pozorovat a nechat volně plynout myšlenky i emoce.
Jin jóga je velmi jemný a relaxační styl a každému přinese to, co právě potřebuje, ať už je to fyzické nebo psychické uvolnění. Sice svým zaměřením nenahradí klasické jangové lekce jógy, jako jsou Hatha nebo Vinyasa a je spíše doplňkem pro tyto styly, přesto však pomáhá vyrovnávat tyto dynamické styly, a stejně tak přináší pocit rovnováhy a harmonie v těle.
Je to skvělý způsob, jak vyskočit z kola stresujícího a uspěchaného života, který v dnešní společnost převládá. A na chvíli prostě a jednoduše vypnout.
Zdroje obrázků: Pinterest